Programy CAM — ogólna charakterystyka

Programy CAM — ogólna charakterystyka

Dobry projekt to połowa sukcesu, ważne jest jeszcze odpowiednie wykonanie. Zasada ta szczególnie ważna jest w kontekście branży produkcyjnej, w której dokładność wymiarowa wytwarzanych produktów nierzadko musi mieścić się w setnych lub tysięcznych częściach milimetra. W takich sytuacjach bardzo pomocne okazują się specjalistyczne programy CAM, czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania.

Program CAM — sprawne przejście od projektowania do obróbki

Współcześnie projekty różnych przedmiotów tworzone są zazwyczaj w technologii CAD. Takie rozwiązanie umożliwia osiągnięcie maksymalnej precyzji i odpowiednie dopasowanie kształtu danego obiektu do konkretnych potrzeb. W dodatku schematy zapisane zostają w bazie danych, co oznacza, że w każdym momencie mogą zostać wykorzystane po raz kolejny.

To właśnie na podstawie danych odpowiednio dobrany program CAM opracowuje optymalne ścieżki obróbki materiału, aby efekt końcowy był jak najbliższy przyjętym założeniom, a sama praca przebiegała jak najsprawniej.

Różnorodność programów CAM

Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki różnych, mniej lub bardziej specjalistycznych programów CAM. Wynika to przede wszystkim z rosnącej liczby ich zastosowań, a także wyraźnych różnic występujących pomiędzy poszczególnymi rodzajami procesów produkcyjnych.

Program CAM — jakie korzyści niesie jego używanie?

Stosowanie programów CAM przede wszystkim znacznie skraca i upraszcza fazę programowania maszyn CNC. Równocześnie minimalizuje przy tym ryzyko wystąpienia błędów, awarii i różnego rodzaju uszkodzeń. W dodatku optymalna praca narzędzi (intensywność w stosunku do wydajności) pozwala zapewnić im znacznie dłuższą żywotność.

Głównymi korzyściami, jakie płyną z używania programów CAM, są więc doraźne usprawnienie produkcji oraz oszczędność finansowa. Nie należy jednak zapominać także o tym, że dane zbierane przez programy CAM mogą stać się podstawą do ciągłego doskonalenia procesów produkcji, a także opracowywania innowacyjnych, gwarantujących przewagę rynkową rozwiązań.

Więcej na: Sprawdź także: http://www.visicadcam.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *